Vi ste ovdje: Home Najave i objave Arhiva objava i vijesti Svečana sjednica Županijske skupštine

Sisačko-moslavačka županija

Sisak booked.net
-6...-1° C

Svečana sjednica Županijske skupštine

Župan Ivo Žinić, predsjednica Županijske skupštine Ivanka Roksandić, zamjenici župana Roman Rosavec i Ivan Celjak, te, u prigodi obilježavanja 25 godina postojanja Sisačko-moslavačke županije, prva predsjednica Županijske skupštine Ružica Šimunović, nazočili su u ponedjeljak, 11. lipnja 2018. godine, Svečanoj sjednici Županijske skupštine, koja je u Domu INA Rafinerije nafte u Sisku održana u povodu Dana Sisačko-moslavačke županije.

Izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović na ovoj je svečanosti bio Domagoj Ivan Milošević, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića saborska zastupnica Željka Josić, a predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića ministar državne imovine Goran Marić.
Na ovoj su sjednici dodijeljene i nagrade i priznanja Sisačko-moslavačke županije. Nagradu za doprinos ugledu i promociji Sisačko-moslavačke županije dobili su Lječilište Topusko, Vera Zaloker, Udruženje obrtnika Sisak, Josip Kovač Đoni, Debatni klub Gimnazije Sisak i profesorica Marina Kasa. Nagradu SMŽ za iznimna postignuća u jednogodišnjem razdoblju primili su Ljiljana Slunjski, Luka Plemenčić i Antun Pirc.
Nagradu Sisačko-moslavačke županije za životno djelo primio je ugledni publicist, novinar, scenarist i režiser, radijski i televizijski djelatnik, vrijedni kroničar Moslavine i Sisačko-moslavačke županije Dragutin Pasarić.

Govor, koji je župan Ivo Žinić održao na Svečanoj sjednici Županijske skupštine, možete pročitati u nastavku ovog teksta:

„Poštovane dame, poštovana gospodo, cijenjeni gosti i uzvanici, čast mi je i zadovoljstvo sve Vas najsrdačnije pozdraviti na današnjoj svečanoj sjednici Županijske skupštine u prigodi obilježavanja Dana Sisačko-moslavačke županije.
Prije svega pozdravljam izaslanika predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović – Ivana Domagoja Miloševića, izaslanicu predsjednika Hrvatskog Sabora Gordana Jandrokovića Željku Josić, izaslanika predsjednika Hrvatske Vlade Andreja Plenkovića ministar Gorana Marića, predstavnike ministarstava i Vlade RH, saborske zastupnike, kolege župane, dožupane, predsjednike i zamjenike predsjednika Županijskih skupština i sve ostale nazočne.
Slaveći današnji dan, Dan Sisačko-moslavačke županije i rođendan velikih hrvatskih sinova Antuna i Stjepana Radića osjećam neizmjeran ponos. Ponos na bogatu povijest naše županije, ponos zbog hrabrosti i snage naših branitelja kojih se i danas prisjećamo.
Ponosan sam na našu tradiciju, uspjehe, trud hrvatskog čovjeka i posebno na uspjehe naše mladosti.
Ponosan sam i na godinu iza nas u kojoj sam kao župan Sisačko-moslavačke županije sa svojim suradnicima radio na projektima koji već pokazuju rezultate, a Vama zahvaljujem na dolasku i želim da u ovih nešto više od sat vremena uživate u našem programu.
Poštovane uzvanice i uzvanici, slikom i riječju predstavili smo Sisačko -moslavačku županiju i njezine ljude tijekom proteklih četvrt stoljeća.
Dvadeset i pet godina, nije u ovom trenutku dugovječna povijest, ali će to zasigurno postati. U tom razdoblju nestalo je dosta dobrih, dragih i zaslužnih ljudi koje naša sjećanja štite od zaborava. Zahvaljujem pojedincima na uloženomu trudu, dobrim idejama i još boljem ostvarenju. Napravili su trajan zapis o tomu što ljudi znaju i mogu živeći u svom prostoru u određeno vrijeme. Nadam se kako ste uočili prirodne ljepote i moguće resurse Županije, svih njezinih gradova i općina pa mislim kako nećete krivo shvatiti moje riječi i želju ako za ovaj prostor kažem –Lijepa Naša Županija.
Ljudi vole svoj kraj- to je značajno, ali je jednako tako važno, ili značajnije, što žele i očekuju u svome kraju u budućnosti. Naša županija sa svojim prirodnim mogućnostima i vrijednim ljudima ima svoju budućnost. Sve zavisi o zajedništvu, o nama, o našim planovima i našoj odgovornosti. Samo jasna vizija može dovesti do ostvarenja kvalitetnih planova i projekata.
Naš naglasak treba biti na ljudskim potencijalima koji se ostvaruju u projektima priznatim i od Europske unije. Kada se sretno spoje sredstva Europske unije, znanje ljudi i njihova želja za postignućem te prirodna obilježja i njihovi resursi, tada je moguće razvijati: školstvo, turizam, poljoprivredu, zdravstvo, kulturu, prometnice te gastronomiju i enologiju.
Moguće je oplemeniti prostor i učiniti ljude sretnima i zadovoljnima, znajući kako to zahtijeva puno ulaganja – materijalnog i ljudskog.
Na prvo mjesto stavio sam školstvo zato što bez obrazovanih i dobro usmjerenih mladih ljudi nema napretka Županije. Društvo, znanost i tehnologija neprekidno se razvijaju i napreduju.
Prenošenje iskustava o svijetu i životu zadobilo je institucionalne oblike u vidu općih i strukovnih škola, ustaljenih zanata ili novih zanimanja koje treba prenijeti mladim ljudima, vjerovati u njihove sposobnosti, a ponekad i učiti od njih.
Sve to želimo postići uređenjem Vojarne u Lađarskoj ulici u Sisku koju ćemo prenamijeniti u Znanstveni, kulturni i obrazovni centar Sisačko-moslavačke županije.
Bit će to centar mladosti i znanosti koji će pomoći unapređivanju znanja i napretku zajednice. Za ovakve projekte treba strpljenja.
Nije na odmet spomenuti da će u sljedećoj školskoj godini 2018./19. učenici Osnovne škole “Zorka Sever“ u Popovači biti u novom prostoru koji je dovršen, a Glinjani već uživaju u novoj sportskoj dvorani.
Županija financira 1200 djece kroz svoje mjere pronatalitetne politike i ulaže velike novce u obrazovanje jer samo obrazovani mladi ljudi mogu biti pokretači u svijetu rada, prosuđivat će što je važno te nuditi sebi, i zajednici odgovore na teška pitanja npr. demografije. Oni će shvatiti da je pojedinac u drugoj državi uvijek i samo uvijek stranac tj. građanin drugoga reda.
Kako bi Županija ostala, da popularno kažem „na zdravim nogama“ moramo voditi brigu o zdravlju naših žitelja pa stoga gradimo Središnji paviljon Opće bolnice dr. Ive Pedišić. Uz pomoć suvremene tehnologije, vrhunske opreme, obučenih medicinskih timova, ugodnog socijalnog okruženja, pacijenti će se osjećati dobrodošlim i sigurnim, a time podižemo razinu zdravstvene kulture.
Brigu posvećujemo i starijim osobama tzv. treće životne dobi o čemu svjedoči nedavno otvoreni objekt– Dom za starije i nemoćne u Glini. Skrb o starijima i nemoćnima mora biti naša želja, njima potreba, a nikako samo obveza.
Kako bismo, kao Županija, bili od koristi Republici Hrvatskoj brinemo o prometnicama koje nas povezuju s ostatkom domovine. Uređuje se, trenutačno „Most gromova“ iznad rijeke Kupe, a uskoro će se početi graditi novi most preko rijeke Odre kao dio poveznice s Autocestom prema glavnom gradu Zagrebu.
Kada već spominjem Autocestu velika nam je želja i cilj završetak te ceste prema Sisku koja je od vitalnog značaja za razvoj naše Županije.
Započela je izgradnja poduzetničkoga inkubatora u Novskoj nazvanoga PISMO za razvoj gejming industrije čime bismo preuzeli primat u Republici Hrvatskoj u ovoj najbrže rastućoj industriji.
Naš projekt „Kupujmo lokalno“ sve više i više postaje prepoznatljiv i u drugim dijelovima Hrvatske. Ovih dana otvorit ćemo prodavaonicu s našim lokalnim proizvodima na Autocesti A1, na odmorištu Žir koje je jedno od najfrekventnijih odmorišta na putu prema jadranskoj obali, čime ćemo napraviti još jedan iskorak u plasmanu naših eno-gastronomskih proizvoda turistima iz cijelog svijeta.

Veliku pažnju posvećujemo očuvanju naših kulturnih i povijesnih vrijednosti pa ćemo ovih dana u Petrinji otvoriti Interpretacijski centar baštine Banovine, a obnavljamo i legendarne kaštele na Zrinu i Gvozdanskom. Izgradit ćemo Kulturni centar braće Radić u Desnom Trebarjevu. Uredit ćemo i „kuću himne“ u Glini, mjestu gdje je skladana „Lijepa naša“. Glina i Lekenik se diče tradicijom zapovjednika glinske pukovnije našeg slavnog bana Josipa Jelačića. U Topuskom ćemo ove godine obilježiti 200 godina postojanja Lječilišta Topusko, koje su pohodili i car Franjo Josip i carica Sofija, a u Sisku gradu hrvatskih pobjeda proslavit ćemo i 425. obljetnicu pobjede nad Turcima pod kulama Starog grada.
Sve ovo činimo s ciljem još jačeg isticanja značaja hrvatske povijesti i kulture na ovim prostorima.
Tek u povijesnoj perspektivi stvari i želje se dobro razumiju –razumom, sviješću da one nisu od jučer nego za sutra i to treba znati i imati na umu. Zato kada govorim o Sisačko-moslavačkoj županiji prostoru omeđenom s pet hrvatskih županija i jednom državnom granicom, to je bogatstvo, ali i obveza, a sve pokazuju prirodne ljepote, poznati događaji od antike do suvremenosti, te je dio onoga što s radošću nazivamo Lijepa Naša.
Hvala svim djelatnicima Županije, ravnateljima i direktorima županijskih ustanova, zahvaljujem svojim zamjenicima te predsjednici i članovima Županijske skupštine, što svi zajedno kroz projekte stvaramo budućnost.
Zahvaljujem gradonačelnicima i načelnicima naše županije s kojima imam vrlo dobru suradnju. Naša je zadaća raditi na poboljšanju standarda naših građana, što kontinuirano i činimo kroz realizaciju mnogih zajedničkih projekata.
I na kraju želim zahvaliti predsjedniku Vlade i ministarstvima što prepoznaju naše projekte i pomažu u njihovoj realizaciji.
Radujem se napretku naše županije i znam kako nas čeka još puno posla pri ostvarivanju naših planova i projekata, no važna je spoznaja da za to imamo znanja, iskustva i posebno volje.
Svima vama, kao i svim žiteljima županije čestitam naš dan, Dan Sisačko-moslavačke županije!
Hvala vam na pozornosti.“
 


 

 

Osnovne informacije

Sisačko-moslavačka županija

  • S. i A. Radića 36, Sisak (karta)
  • Tel: +385(0)44-550-111 / Fax: +385(0)44-524-158
  • Email: info@smz.hr / Web:www.smz.hr
  • OIB: 82215698659

Dužnosnici

IVO ŽINIĆ, dipl.ing.arh.
Župan


doc. dr. sc. ROMAN ROSAVEC
Zamjenik župana


IVAN CELJAK, mag. iur.
Zamjenik župana


mr. sc. DUŠAN BJELAJAC, dr. med.
Zamjenik župana iz reda srpske nacionalne manjine

Politika privatnosti i Politika kolačića

www.smz.hr koristi anonimizirane kolačiće prve strane (first party cookies) radi ispravnog prikaza stranice, te u svrhu analize prometa na stranici (Google Analytics). www.smz.hr ne koristi kolačiće treće strane (third party cookies) niti sakuplja bilo kakve osobne podatke posjetitelja. Ako nastavite koristiti naše web stranice smatrat ćemo da ste suglasni s navedenom uporabom kolačića. (više)


Preuzmite korisne programe koji vam mogu zatrebati prilikom pregleda objavčjenih sadržaja na ovoj web stranici

Kutak za posjetitelje >>