Vi ste ovdje: Home Najave i objave Arhiva objava i vijesti Aktualni sat 5. sjednice Županijske skupštine

Sisačko-moslavačka županija

Sisak booked.net
-6...-1° C

Aktualni sat 5. sjednice Županijske skupštine

Peta sjednica Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije, koja je u četvrtak, 21. prosinca 2017. godine, održana u prostoru sisačkog hotela „Panonija“, počela je uobičajenim „Aktualnim satom“.

Mijo Šepak (HDZ) zatražio je više informacija o nedavno (8. prosinca 2017. godine) održanom sastanku premijera i članova Vlade RH sa županima i predstavnicima lokalne samouprave.
Župan Ivo Žinić je rekao kako je ovaj sastanak održan po treći put, ovaj puta u Šibeniku. Zahvalio je premijeru na ovoj prilici da svaki župan iznese problematiku vezano uz svoju županiju. „Ja sam u svojoj raspravi upozorio premijera na Projekt Slavonija, jer dio naše županije također pripada Slavoniji, ali nije ušao u taj program. Županije sa sjevera su također potaknule neke teme. Pitao sam a gdje je Središnja Hrvatska, mi ne želimo biti zaboravljeni. Premijer mi je odgovorio: Župane, Vaša je županija oduvijek bila od strateškog interesa za Hrvatsku, što je dokazano i sjednicom Vlade u Sisku.“ – župan Žinić dodao je kako je otvoreno rekao u Šibeniku da neće dozvoliti nikakvo pozicioniranje bez SMŽ.
Drugo bitno pitanje za ravnomjeran razvoj su naša ruralna područja uz granicu, koja su rjeđe naseljena. Nažalost, odlukama nekih bivših vlada izgubili su mogućnost da na svom području imaju određene funkcije centralne države. Bilo je pokušaja da se županije ukinu, pa preustroja policijskih uprava, porezne uprave i sada su malo nelogično postavljene. Zadnje što se pokušava su sudovi.
„Mi se zalažemo za decentralizaciju. I fiskalnu i funkcionalnu. A događa nam se upravo suprotno!“ – rekao je župan.
Treća stvar o kojoj je župan govorio u Šibeniku je granični prijelaz Dvor-Novi Grad, koji sad postoji samo kao prijelaz za putnički promet. Interes stanovništva i gospodarstva s obje strane je da tu postoji i teretni promet.
Župan je govorio i financiranju izgradnje središnjeg paviljona u OB „Dr. Ivo Pedišić“ u Sisku. Najpovoljnija ponuda za gradnju bila je viša od predviđenih sredstava, ali je nakon razgovora s ministrom financija rješenje postignuto. Župan je rekao kako se nada da ćemo kroz dvadesetak dana imati potpisan ugovor o izgradnji, na proljeće početi s radovima, te u roku od 28 mjeseci imati novi središnji paviljon.
Drugo je Šepakovo pitanje bilo usmjereno ka posjetu tvrtki Lipovica d. o. o.
Župan je izrazio veliko zadovoljstvo i iznenađenje poslovanjem ove tvrtke u državnom vlasništvu. Prije pet,šest mjeseci poslovanje je bilo na rubu održivosti, a sada su rezultati izvanredni. Novi je predsjednik uprave i stanje je u tvornici gotovo idealno. Međuljudski odnosi izvrsni, prodaja je u zadnja tri mjeseca poboljšana za 24 %. Proizvodnja raste, a time i mogućnost zapošljavanja novih radnika. Nije dakle istina da sve tvrtke moraju biti privatizirane. Lipovica d. o. o. ima vrhunski proizvod i vjerujem da će i u budućnosti poslovati dobro, rekao je župan.
Joco Marković (HDZ) potaknuo je temu županijskog subvencioniranja kamata u programu „Poduzetnički krediti“.
Župan je rekao kako su Poduzetnički krediti itekako važni za razvoj gospodarstva. Županija subvencionira kamatu, 2 % za proizvodne, 1% za uslužne djelatnosti. Uključuju se i jedinice lokalne samouprave što vodi do najpovoljnijih kredita u državi. Nema limita za iznos kredita, a više od 300 novih radnih mjesta otvoreno je baš iz tog programa. Program ide i dalje, rekao je župan i iskazao nadu da će se uključiti i oni gradovi ili općine koji to dosad nisu učinili.
Marković je zamolio župana i za dodatne podatke o petrinjskoj poduzetničkoj zoni, u kojoj su nedavno otvoreni radovi na infrastrukturi, a čemu je župan nazočio.
„Prošli tjedan sam pozvan na svečanost otvorenja radova u ovoj poslovnoj zoni,“ rekao je župan: „Vrlo rado sam se odazvao, vjerujem da će suradnja s gradom Petrinjom u budućnosti biti puno bolja. „ Riječ je o velikoj poslovnoj zoni, gdje će biti preko 20 parcela, neke su već kupljene. Planirano je zapošljavanje, u prvi mah 150, a ukupno oko 230 ljudi. Financiranje radova ide iz EU, oko 27 milijuna kuna. Župan je dodao kako će se zalagati za povećanje atraktivnosti ove poslovne zone, pokušat će autocestu dovesti do nje, a i da pruga Sisak-Petrinja bude ponovno osposobljena.
Dubravka Medved (HDZ) pitala je koliko je sredstava dobila Županijska uprava za ceste od nadležnog ministarstva te u što će ona biti utrošena.
ŽUC je u proteklih nekoliko godina imao poteškoća u održavanju prometnica, rekao je župan, dodao kako smo iz izvora koji je vijećnica imenovala dobili ukupno nekih 14 milijuna kuna i zamolio ravnatelja Stipu Šapinu da odgovori vijećnici.
Stipo Šapina, ravnatelj ŽUC-a rekao je kao je ministar Butković 4. prosinca potpisao odluku o dodjeli sredstava županijskim uprava za ceste za održavanje, rekonstrukciju i građenje županijskih i lokalnih cesta u 2017. godini. Sredstva će ŽUC zajedno s jedinicama lokalne samouprave umnožiti i ići u rekonstrukciju naših prometnica.
Sredstva očekuju do kraja godina i odmah će pristupiti izradi rebalansa financijskog plana i izradi plana građenja i održavanja prometnica što će sve biti prezentirano vijećnicima Županijske skupštine.
Ivica Pernar (nezavisni vijećnik) pitao je jesu li nedavni posjeti župana ministarstvima zdravstva i financija urodili plodom u svezi izgradnje središnjeg paviljona bolnice „Dr. Ivo Pedišić“?
„Moj posjet Ministarstvu zdravstva bio je prije sjednice Vlade u Šibeniku i tada je ministar Kujundžić obećao da će nam pokušati pomoći oko ove razlike od 32 milijuna kuna sredstava. To na žalost nismo uspjeli riješiti s njima, ali evo kasnije smo uspjeli s ministrom financija. Ipak bilo je tu i drugih projekata. Od ministra zdravstva dobili smo jamstvo da ćemo dobiti 50 % sredstava za kupnju uređaja za magnetnu rezonancu.“ Tom smo cilju sve bliže rekao je župan, koji očekuje da ćemo do kraja siječnja sljedeće godine imati potrebnih 3 milijuna kuna.
Adelina Ivković (HNS) pitala je u čijoj je nadležnosti cesta od Komareva preko Mađara i Letovanaca prema Blinji?
Područje naše županije, posebice Banovine, rekao je župan, prepuno je cesta koje su neasfaltirane. Sada kreće i sječa u šumama i opterećuju te ceste prevelikim teretima. Idemo pokušati uvesti reda i spriječiti i nekontroliranu sječu i nekontrolirani prijevoz.
Ravnatelj ŽUC-a Stipo Šapina odgovorio je vijećnici kako je prometnica o kojoj je govorila samo u dionici od 800 m pod ingerencijom ŽUC-a. Svoj dio ŽUC održava, grad Sisak održava svoj dio od Letovanaca prema Komarevu, ali sa zakašnjenjem, pa su prometnice pune udarnih rupa.
U kakvom su stanju i kada krećemo s obnovom cesta na području Općine Sunja, također je pitala Ivković.
Šapina je rekao kako će on u siječnju biti kod načelnika Općine Sunja, te da će i ova općina sudjelovati u održavanju cesta modelom 50:50. Bit će određeni prioriteti na području Općine i sigurno će biti obnavljane prometnice koje su najkritičnije.
Mladen Korečić (HDZ) pitao je koliko je iskorišten Geoportal SMŽ i je li on ispunio svoju svrhu.
„Apsolutno da je Geoportal, kao jedan od alata i mogućnosti, pušten u upotrebu početkom ove godine, jedan od vrhunskih alata za sve nas. Možda ga nedovoljno koristimo, ali to je portal na kojem možete naći sve potrebne informacije vezano za prostorno uređenje. Najviše ga koriste ljudi iz struke. Kad smo ga pustili bio je jedinstven, ne znam je li još netko to učinio. Prema podacima koje ja ima on je dosta aktivan i njegova posjećenost raste.“ – odgovorio je župan. Dodao je kako će nastojati iskoristiti portal i u jednom drugom smjeru, da on služi ne samo za prostorno planiranje nego da on služi za sve ono što će SMŽ raditi: „Pokušat ćemo napraviti tu svezu sa svim našim odjelima, s gospodarskim subjektima i nadograđivati njegovu uporabu.“
Miljenko Žamarija (HSLS) rekao je kako u javnosti postoji negativna percepcija razvojnih agencija, ali ono što nismo prepoznali mi, prepoznala je Europska unija. Zamolio je informaciji o priznanju za SIMORA-u.
Župan je odgovorio kako s ponosom govori da imamo najjaču razvojnu agenciju u državi. Imali smo hrabrosti zaposliti mlade ljude. Rezultati koje je ostvarila naša razvojna agencija su vrhunski. Župan je podsjetio kako je i prije svog prvog mandata govorio kao je prioritet u djelovanju županije realizacija projekata iz fondova EU: „Znao sam da je to jedina mogućnost da provedemo naše projekte.“ 2016. bili smo najbolja županija po povlačenju sredstava iz fondova EU. „Presretan sam da smo primili dvije najveće nagrade što se moglo u državi primiti za projekte iz fondova EU. Naš projekt „Kupujmo lokalno“ je među 10 najboljih malih projekata u 2017. godini. Drugi veliki uspjeh je naša gaming industrija. Tu želimo postati Županija gaming industrije. Za taj smo projekt dobili nagradu od naših EU parlamentaraca i taj ćemo projekt predstaviti u svibnju 2018. pred EU parlamentom.“
Drugo Žamarijino pitanje odnosilo se na cestu u mjestu Bok, na području Martinske Vesi. Prenio je županu zahvalnost stanovnika za obnovu te ceste.
Selo Bok je vrlo važno selo, rekao je župan. 1806. godine imao je više stanovnika nego Sisak. To je selo koje ima priliku za razvoj turizma i svakako ova prometnica koja povezuje Bok sa Siskom je bitna.
Ravnatelj ŽUC-a Stipo Šapina dodao je kako je ta prometnica duga 1 670 m, obnovljena je, još se rade bankine, a na njoj su dva sloja asfalta. Vrijednost ukupne investicije za Bok Palanječki je 620 000 kuna bez PDV-a. Bit će posve dovršena ovih dana i služit će stanovnicima Boka i svima koji prometuju ovim smjerom. Ljudi će sigurno biti zadovoljni jer je obnova izvedena na kvalitetan način.

 

Osnovne informacije

Sisačko-moslavačka županija

  • S. i A. Radića 36, Sisak (karta)
  • Tel: +385(0)44-550-111 / Fax: +385(0)44-524-158
  • Email: info@smz.hr / Web:www.smz.hr
  • OIB: 82215698659

Dužnosnici

IVO ŽINIĆ, dipl.ing.arh.
Župan


doc. dr. sc. ROMAN ROSAVEC
Zamjenik župana


IVAN CELJAK, mag. iur.
Zamjenik župana


mr. sc. DUŠAN BJELAJAC, dr. med.
Zamjenik župana iz reda srpske nacionalne manjine

Politika privatnosti i Politika kolačića

www.smz.hr koristi anonimizirane kolačiće prve strane (first party cookies) radi ispravnog prikaza stranice, te u svrhu analize prometa na stranici (Google Analytics). www.smz.hr ne koristi kolačiće treće strane (third party cookies) niti sakuplja bilo kakve osobne podatke posjetitelja. Ako nastavite koristiti naše web stranice smatrat ćemo da ste suglasni s navedenom uporabom kolačića. (više)


Preuzmite korisne programe koji vam mogu zatrebati prilikom pregleda objavčjenih sadržaja na ovoj web stranici

Kutak za posjetitelje >>